DSPIC33EP256GM310-E/PT
Mfr.Part #
DSPIC33EP256GM310-E/PT
Package / Case
100-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP
Microcontrollers
Product Status :
Active
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Terminal Form :
Gull wing
Base Part Number :
DSPIC33EP256GM310
Core Processor :
dsPIC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RAM Size :
32K x 8
Terminal Pitch :
0.4mm
Packaging :
Tray
Package Shape :
Square
Core Size :
16-Bit
Supplier Device Package :
100-TQFP (12x12)
Number of I/O :
85
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Package / Case :
100-TQFP
On Chip Program ROM Width :
8
Reach Compliance Code :
Compliant
ECCN Code :
3A991.A.2
Data Converter :
A/D 49x10b/12b
Supply Voltage :
3.3V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
yes
Seated Height-Max :
1.2 mm
RAM (words) :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Format :
FLOATING-POINT
Screening Level :
TS 16949
I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
ROM Programmability :
Flash
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
e3
Width :
12mm
Supply Current-Max :
50 mA
DAC Channels :
No
PWM Channels :
Height Seated (Max) :
1.2mm
Series :
Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP
Qualification Status :
Not Qualified
Interfaces :
I2C/SMBus/SPI/UART/U
EEPROM Size :
Factory Lead Time :
22 Weeks
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
RAM (bytes) :
Power Supplies :
3.3V
Additional Feature :
60 MIPS, ADC ALSO SUPPORTS 10-BIT RESOLUTION, AEC-Q100 PLANNED
Number of I/O Lines :
85
Program Memory Size :
256KB 85.5K x 24
Microchip Technology Inc
Base Product Number :
DSPIC33EP256GM310
Length :
12mm
ROM (words) :
Package :
Tray
JESD-30 Code :
S-PQFP-G100
Terminal Position :
QUAD
Temperature Grade :
Automotive
Oscillator Type :
Internal
Number of Terminals :
100
Clock Frequency :
60MHz