DSPIC33EP128MC202T-E/MM
Mfr.Part #
DSPIC33EP128MC202T-E/MM
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28QFN
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Supply Current-Max :
60mA
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Mounting Type :
MICROCONTROLLER
Clock Frequency :
60MHz
Series :
Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP
ECCN Code :
3A001.A.3
Number of Pins :
28
Terminal Form :
NO LEAD
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS :
Compliant
Core Architecture :
dsPIC
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
RAM Size :
8K x 16
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Bit Size :
16
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
128KB 43K x 24
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
28
Data Converters :
A/D 6x10b/12b
Data Converter :
A/D 6x10b/12b
Base Product Number :
DSPIC33EP128MC202
On Chip Program ROM Width :
24
Length :
6mm
Terminal Position :
QUAD
Number of I/O :
21
Data Bus Width :
16b
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Terminal Pitch :
0.65mm
Height Seated (Max) :
1mm
Supply Voltage :
3.3V
Published :
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Power Supplies :
3.3V