DSPIC33EP128GS808-E/PT
Mfr.Part #
DSPIC33EP128GS808-E/PT
Package / Case
80-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80TQFP
Number of Terminations :
80
Flash
Pbfree Code :
yes
Speed :
60 MIPs
Terminal Pitch :
0.5mm
On Chip Program ROM Width :
8
Seated Height-Max :
1.2 mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Core Size :
16-Bit
Height Seated (Max) :
1.2mm
Data Converter :
A/D 22x12b; D/A 2x12b
PWM Channels :
Number of I/O Lines :
67
Data Converters :
A/D 22x12b, D/A 2x12b
Length :
12mm
Surface Mount :
Additional Feature :
ADC SAMPLE AND HOLD (5-CH 12-BIT)
Base Part Number :
DSPIC33EP128GS808
Number of I/O :
67
Temperature Grade :
Automotive
Package :
Tray
Packaging :
Tray
Operating Supply Voltage :
3 V to 3.6 V
JESD-30 Code :
S-PQFP-G80
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
RoHS :
Details
Terminal Form :
Gull wing
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Subcategory :
Embedded Processors and Controllers
Series :
Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP
Base Product Number :
DSPIC33EP128GS808
RAM Size :
8K x 8
Supply Voltage :
3.3V
Width :
12mm
Microchip
Clock Frequency :
60MHz
Supplier Device Package :
80-TQFP (12x12)
Number of Terminals :
80
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Factory Lead Time :
8 Weeks
DAC Channels :
Package / Case :
80-TQFP
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA