DSPIC33EP128GP506T-I/PT
Mfr.Part #
DSPIC33EP128GP506T-I/PT
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64TQFP
Microcontrollers
Terminal Form :
Gull wing
Speed :
70 MIPs
Number of Timers/Counters :
5
Format :
FLOATING-POINT
Number of Terminals :
64
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
Power Supplies :
3.3 V
Base Product Number :
DSPIC33EP128GP506
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Qualification Status :
Not Qualified
Program Memory Type :
Flash
Height Seated (Max) :
1.2mm
HTS Code :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Memory Size :
128kB
Supply Voltage :
3.3V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Interface Type :
I2C, SPI, UART
ROM (words) :
Interface :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Data Converters :
A/D 16x10b/12b
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
DSPIC33EP128GP506
JESD-609 Code :
e3
Published :
Temperature Grade :
Industrial
On Chip Program ROM Width :
24
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
64
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Seated Height-Max :
1.2 mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Reach Compliance Code :
Compliant
Product :
DSCs
RAM (bytes) :
Data Bus Width :
16b
Length :
10mm
Package / Case :
64-TQFP
Series :
dsPIC™ 33EP
Watchdog Timer :
Number of I/O :
53
Mount :
QUAD
Product Status :
Active
Data Converter :
A/D 16x10b/12b
DAC Channels :
No
Package :
Tape and Reel (TR)
Microchip
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of I/O Lines :
53
RAM (words) :
Number of I/Os :
53 I/O
RAM Size :
8K x 16
ECCN Code :
3A991.A.2
Frequency :
70MHz
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/UART
Terminal Pitch :
0.5 mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Terminations :
Supply Current-Max :
150 mA
Number of Pins :
DMA Channels :
Oscillator Type :
Internal
Operating Supply Voltage :
3.3V
Width :
10 mm