DSPIC33EP128GP504T-I/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSPIC33EP128GP504T-I/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 44QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
DAC Channels :
No
Qualification Status :
Not Qualified
ROM Programmability :
Flash
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Package Shape :
Square
Product :
DSCs
Memory Size :
128kB
On Chip Program ROM Width :
24
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Data Bus Width :
16b
HTS Code :
Terminal Pitch :
0.65 mm
Height Seated (Max) :
1mm
Base Part Number :
DSPIC33EP128GP504
Speed :
70 MIPs
RAM (words) :
Length :
8mm
PWM Channels :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Format :
FLOATING-POINT
Oscillator Type :
Internal
Factory Lead Time :
6 Weeks
Mount :
Surface Mount
Number of Terminals :
44
DMA Channels :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package :
Tape and Reel (TR)
Tradename :
dsPIC
Data Converter :
A/D 9x10b/12b
Interface :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Supply Voltage :
3.3V
Temperature Grade :
Industrial
Series :
dsPIC™ 33EP
JESD-609 Code :
e3
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Brand :
Number of I/Os :
35 I/O
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
ECCN Code :
3A001.A.3
RAM Size :
8K x 16
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Frequency :
70MHz
Number of Terminations :
44
RoHS :
Details
Published :
ROM (words) :
Qualification :
AEC-Q100
Supply Current-Max :
150 mA
Number of Cores :
1 Core
Program Memory Type :
Flash
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Core Size :
16-Bit
Power Supplies :
3.3 V
Pin Count :
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/UART
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of I/O :
35
Surface Mount :
Microchip
Mounting Type :
Number of Pins :
Width :
8 mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
Watchdog Timer :
Number of I/O Lines :
35
RAM (bytes) :
Has ADC :
EEPROM Size :
Terminal Position :
QUAD
Program Memory Size :
128KB 43K x 24
Supply Voltage :
3.3V
Data Converters :
A/D 9x10b/12b
Base Product Number :
DSPIC33EP128GP504
Bit Size :
16
Core Processor :
dsPIC
JESD-30 Code :
S-PQCC-N44
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Timers/Counters :
5
Product Status :
Active
Radiation Hardening :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Seated Height-Max :
1 mm