DSPIC33EP128GP502T-E/SS
Mfr.Part #
DSPIC33EP128GP502T-E/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28SSOP
Product Status :
Obsolete
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Finish :
MATTE TIN
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Package Shape :
RECTANGULAR
Connectivity :
CANbus, I2C, SPI, UART/USART
Terminal Position :
Dual
Speed :
60 MIPs
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminals :
28
Interface :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Series :
Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP
Data Converter :
A/D 6x10b/12b
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
28
Microchip Technology Inc
Pin Count :
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Number of I/O Lines :
21
Has ADC :
Flash
ECCN Code :
3A001.A.3
JESD-609 Code :
e3
Flash
RAM Size :
8K x 16
Data Converters :
A/D 6x10b/12b
Supply Voltage :
3.3V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Width :
5.3mm
Published :
Temperature Grade :
Automotive
Base Product Number :
DSPIC33EP128GP502
Supplier Device Package :
28-SSOP
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of I/O :
21
Seated Height-Max :
2 mm
Clock Frequency :
60MHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Supply Current-Max :
60 mA
On Chip Program ROM Width :
24
Base Part Number :
DSPIC33EP128GP502
Length :
10.2mm
dsPIC
Number of Pins :
PWM Channels :
Core Architecture :
Height Seated (Max) :
2mm
Power Supplies :
3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Introducing Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33EP128GP502T-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:28, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Base Part Number:DSPIC33EP128GP502, Number of Pins:28, DSPIC33EP128GP502T-E/SS pinout, DSPIC33EP128GP502T-E/SS datasheet PDF, DSPIC33EP128GP502T-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33EP128GP502T-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.