DSPIC33EP128GM306-I/PT
Mfr.Part #
DSPIC33EP128GM306-I/PT
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64TQFP
Stock
675
In Stock :
675
Microcontrollers
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Data Converters :
A/D 30x10b/12b
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
HTS Code :
Number of Cores :
1 Core
Terminal Pitch :
0.5mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Oscillator Type :
Internal
Number of Terminations :
64
Supply Current-Max :
60 mA
Bit Size :
16
Has ADC :
yes
Screening Level :
TS 16949
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Series :
dsPIC™ 33EP
ECCN Code :
3A001.A.3
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
Power Supplies :
3.3V
RoHS :
Details
Factory Lead Time :
23 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RAM (bytes) :
16384
Temperature Grade :
Industrial
Base Part Number :
DSPIC33EP128GM306
Tradename :
Flash
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Base Product Number :
DSPIC33EP128GM306
Format :
FLOATING-POINT
Data Converter :
A/D 30x10b/12b
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
Qualification Status :
Not Qualified
RAM (words) :
8192
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
ROM (words) :
Number of I/O :
53
Package :
Tray
DMA Channels :
yes
Mounting Style :
SMD/SMT
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
PWM Channels :
Width :
10mm
Package / Case :
64-TQFP
Operating Supply Voltage :
3 V to 3.6 V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Position :
QUAD
Program Memory Size :
128KB 43K x 24
Height Seated (Max) :
1.2mm
ROM Programmability :
Flash
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Clock Frequency :
60MHz
Additional Feature :
70 MIPS, ADC ALSO SUPPORTS 10-BIT RESOLUTION
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
Number of Terminals :
64
Speed :
70 MIPs
Data Bus Width :
16 bit
RAM Size :
16K x 8
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Compliant
DAC Channels :
No
Packaging :
Tray
Published :
Length :
10mm
On Chip Program ROM Width :
8
Seated Height-Max :
1.2 mm
Number of I/O Lines :
53
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Microchip
Package Shape :
Square
Qualification :
AEC-Q100
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Product :
DSCs
Supply Voltage :
3.3V