DSPIC33CK64MP505-I/M4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSPIC33CK64MP505-I/M4
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
48-UFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 48UQFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Bit Size :
16
Internal Bus Architecture :
Single
Oscillator Type :
Internal
Data Converters :
A/D 19x12b; D/A 3x12b
RAM (words) :
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
Terminal Position :
QUAD
Base Product Number :
DSPIC33CK64MP505
Mounting Style :
SMD/SMT
Terminal Pitch :
0.4mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Microchip
Product Status :
Active
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Tradename :
dsPIC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Width :
6mm
Core Processor :
dsPIC
Number of External Interrupts :
4
Barrel Shifter :
yes
Integrated Cache :
No
Format :
FIXED POINT
Number of Timers :
1
Mounting Type :
Surface Mount
On Chip Data RAM Width :
8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Product :
DSCs
Number of Cores :
1 Core
Seated Height-Max :
0.6 mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Interface Type :
CAN, I2C, I2S, SPI, UART
Height Seated (Max) :
0.6mm
RoHS :
Details
On Chip Program ROM Width :
8
EEPROM Size :
Package :
Tube
Subcategory :
Embedded Processors and Controllers
Low Power Mode :
yes
Surface Mount :
Package Shape :
Square
Number of DMA Channels :
4
Series :
dsPIC™ 33CK
Package / Case :
48-UFQFN Exposed Pad
Number of Timers/Counters :
1 Timer
Program Memory Type :
Flash
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
ROM Programmability :
Flash
Supply Voltage :
3.3V
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-30 Code :
S-PQCC-N48
Packaging :
Tube
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Supplier Device Package :
48-UQFN (6x6)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Temperature Grade :
Industrial
Number of I/O :
39
Qualification :
AEC-Q100
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
Data Bus Width :
16 bit
Factory Lead Time :
7 Weeks
Number of Terminals :
48
Number of Terminations :
48
Core Size :
16-Bit
Data Converter :
A/D 19x12b; D/A 3x12b
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Supply Voltage :
3 V to 3.6 V
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Speed :
100MHz
Length :
6mm
Clock Frequency :
64MHz