DSPIC33CK64MP206T-I/PT
Mfr.Part #
DSPIC33CK64MP206T-I/PT
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64TQFP
Seated Height-Max :
1.2 mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
8
Number of Timers/Counters :
1 Timer
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Number of I/O :
53
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Voltage :
3.3V
Clock Frequency :
64MHz
Interface Type :
CAN, I2C, I2S, SPI, UART
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
Package / Case :
64-TQFP
Base Part Number :
DSPIC33CK64MP206
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Terminal Position :
QUAD
Supply Current-Max :
300 mA
Length :
10mm
Number of Terminals :
64
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Width :
10mm
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Data Converters :
A/D 20x12b; D/A 3x12b
Number of Terminations :
64
Base Product Number :
DSPIC33CK64MP206
Speed :
100MHz
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Data Converter :
A/D 20x12b; D/A 3x12b
Height Seated (Max) :
1.2mm
Package Shape :
Square
Terminal Pitch :
0.5mm
Operating Supply Voltage :
3 V to 3.6 V