DSPIC33CK64MP102-I/SS
Mfr.Part #
DSPIC33CK64MP102-I/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SSOP
Microcontrollers
MSL :
MSL 2 - 1 year
+ 85 C
Operating Temperature (Min) :
-40C
Number of Timers :
1
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Total Internal Ram Size :
8KB(kB)
Width :
5.3mm
Series :
dsPIC™ 33CK
Operating Temperature Classification :
Industrial
Operating Supply Voltage :
3 V to 3.6 V
Number of Terminals :
28
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Terminal Pitch :
0.65mm
Brand :
Microchip Technology / Atmel
8
Number of Timers - General Purpose :
1
Internal Bus Architecture :
Multiple
Programmable :
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
Number of Terminations :
28
Data Converters :
A/D 12x12b; D/A 3x12b
Operating Supply Voltage (Typ) :
3.3(V)
Operating Supply Voltage (Min) :
16-Bit
Package Type :
SSOP
Supply Current-Max :
300 mA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Product :
DSCs
# I/Os (Max) :
38
Pin Count :
FLOATING-POINT
Frequency :
100(MHz)
Speed :
100MHz
Terminal Position :
Dual
Barrel Shifter :
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Height Seated (Max) :
2mm
Clock Freq :
Low Power Mode :
Clock Frequency :
64MHz
Number of I/O :
21
Terminal Form :
Gull wing
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
Operating Temperature (Max) :
85C
Base Product Number :
DSPIC33CK64MP102
1 Core
Number of I/Os :
21 I/O
DAC Resolution :
12
Rad Hardened :
No
Seated Height-Max :
2 mm
Instruction Set Architecture :
RISC
Data Converter :
A/D 12x12b; D/A 3x12b
Length :
10.2mm
Device Core Size :
16(b)
RAM (words) :
Device Core :
dsPIC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Interface Type :
I2C/SPI/UART
Interfaces :
I2S/Serial I2C/SPI/U
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, QEI, Smart Card, WDT
Packaging :
Tube
Operating Supply Voltage (Max) :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Mounting :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Package :
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Supplier Device Package :
28-SSOP
Supply Voltage :
3.3V
Tradename :
Package Shape :
RECTANGULAR
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Introducing Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33CK64MP102-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, DSPIC33CK64MP102-I/SS pinout, DSPIC33CK64MP102-I/SS datasheet PDF, DSPIC33CK64MP102-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33CK64MP102-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.