DSPIC33CK128MP202T-I/2N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSPIC33CK128MP202T-I/2N
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-UQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28UQFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Terminal Form :
NO LEAD
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminals :
28
Bit Size :
16
Internal Bus Architecture :
Multiple
Core Processor :
dsPIC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supply Current-Max :
300 mA
Seated Height-Max :
0.55 mm
Length :
6mm
Screening Level :
TS 16949
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of Cores :
1 Core
Mounting Style :
SMD/SMT
On Chip Program ROM Width :
8
Series :
dsPIC™ 33CK
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
28
Terminal Pitch :
0.65mm
Barrel Shifter :
yes
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Number of Timers :
4
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
RoHS :
Details
Core Size :
16-Bit
Clock Frequency :
64MHz
Data Converter :
A/D 12x12b; D/A 3x12b
Data Bus Width :
16 bit
On Chip Data RAM Width :
8
Supplier Device Package :
28-UQFN (6x6)
ROM Programmability :
Flash
Number of DMA Channels :
4
Width :
6mm
Interface Type :
CAN, I2C, I2S, SPI, UART
Terminal Position :
QUAD
RAM Size :
16K x 8
Low Power Mode :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
RAM (words) :
Program Memory Type :
Flash
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
Data Converters :
A/D 12x12b; D/A 3x12b
Number of External Interrupts :
Package / Case :
28-UQFN Exposed Pad
Boundary Scan :
Microchip
Product :
DSCs
EEPROM Size :
Supply Voltage :
3.3V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
Tradename :
dsPIC
Product Status :
Active
Integrated Cache :
No
Number of I/O :
21
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Supply Voltage :
3 V to 3.6 V
Qualification :
AEC-Q100
Number of Timers/Counters :
1 Timer
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Brand :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Height Seated (Max) :
0.55mm
Subcategory :
Embedded Processors and Controllers
Speed :
100MHz