DSPIC33CH64MP202T-I/SS
Mfr.Part #
DSPIC33CH64MP202T-I/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 16BIT 88KB FLASH 28SSOP
Width :
5.3mm
Number of Terminations :
28
Barrel Shifter :
yes
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Series :
dsPIC™ 33CH
Subcategory :
Embedded Processors and Controllers
RAM Size :
20K x 8
Number of I/O :
21
Oscillator Type :
Internal
Microchip
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
EEPROM Size :
Speed :
180MHz, 200MHz
Internal Bus Architecture :
Multiple
Qualification :
AEC-Q100
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Timers/Counters :
1 Timer
Format :
FLOATING-POINT
Temperature Grade :
Industrial
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of Cores :
2 Core
Package Shape :
RECTANGULAR
Supplier Device Package :
28-SSOP
Tradename :
dsPIC
Terminal Position :
Dual
Reach Compliance Code :
Compliant
Length :
10.2mm
Boundary Scan :
Interface Type :
CAN, I2C, I2S, SPI, UART
Height Seated (Max) :
2mm
On Chip Program ROM Width :
8
Base Part Number :
DSPIC33CH64MP202
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
On Chip Data RAM Width :
8
Core Processor :
dsPIC
RAM (words) :
Program Memory Type :
FLASH, PRAM
Program Memory Size :
88KB 88K x 8
Supply Voltage :
3.3V
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Base Product Number :
DSPIC33CH64MP202
Product Status :
Active
Core Size :
16-Bit Dual-Core
Additional Feature :
4k bytes internal data ram in slave core available
RoHS :
Details
Operating Supply Voltage :
3 V to 3.6 V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Seated Height-Max :
2 mm
Number of Terminals :
28
Screening Level :
TS 16949
Bit Size :
16
Data Converters :
A/D 23x12b; D/A 4x12b
ROM Programmability :
Flash
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Data Converter :
A/D 23x12b; D/A 4x12b
Data Bus Width :
16 bit
Number of External Interrupts :
4
Factory Lead Time :
9 Weeks
Brand :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Current-Max :
300 mA
Product :
DSCs
Clock Frequency :
64MHz
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
Integrated Cache :
No
Low Power Mode :
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Terminal Pitch :
0.65mm
Introducing Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33CH64MP202T-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:DSPIC33CH64MP202, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), DSPIC33CH64MP202T-I/SS pinout, DSPIC33CH64MP202T-I/SS datasheet PDF, DSPIC33CH64MP202T-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33CH64MP202T-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.