DSPIC33CH512MP205-I/M4
Mfr.Part #
DSPIC33CH512MP205-I/M4
Package / Case
48-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 16BIT 584KB FLASH 48UQFN
Stock
652
In Stock :
652
Number of Timers/Counters :
1 Timer
Format :
FIXED POINT
Factory Lead Time :
7 Weeks
Terminal Form :
NO LEAD
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
Number of I/O :
39
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Operating Supply Voltage :
3 V to 3.6 V
Product :
DSCs
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
Package / Case :
48-UFQFN Exposed Pad
Internal Bus Architecture :
Multiple
Core Size :
16-Bit Dual-Core
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
Program Memory Type :
FLASH, PRAM
Product Status :
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Low Power Mode :
yes
Microchip
Terminal Pitch :
0.4mm
Number of Terminations :
48
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Interface Type :
CAN, I2C, I2S, SPI, UART
Screening Level :
TS 16949
Program Memory Size :
584kB 584k x 8
Supply Voltage :
3.3V
RAM Size :
64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Supplier Device Package :
48-UQFN (6x6)
Tradename :
dsPIC
Series :
Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33CH
Width :
6mm
JESD-30 Code :
S-PQCC-N48
Data Converter :
A/D 31x12b; D/A 4x12b
Mounting Style :
SMD/SMT
Packaging :
Tube
Package :
Tube
Height Seated (Max) :
0.6mm
Number of Cores :
2 Core
Boundary Scan :
Speed :
180MHz, 200MHz
Base Product Number :
DSPIC33CH512MP205
Subcategory :
Embedded Processors and Controllers
Terminal Position :
QUAD
Length :
6mm
Clock Frequency :
64MHz
Barrel Shifter :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA