DSPIC30F6015T-30I/PT
Mfr.Part #
DSPIC30F6015T-30I/PT
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 144KB FLASH 64TQFP
Microcontrollers
Lead Free :
Lead Free
Supply Voltage :
5V
Number of Terminals :
64
EEPROM Size :
4K x 8
Data Converter :
A/D 16x10b
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/UART
ROM Programmability :
Flash
Package :
Tape and Reel (TR)
Program Memory Size :
144KB 48K x 24
Factory Lead Time :
11 Weeks
Pin Count :
64
Oscillator Type :
Internal
Memory Size :
144kB
Terminal Position :
QUAD
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Programmable I/O :
52
Number of I/O Lines :
52
Base Part Number :
DSPIC30F6015
Series :
dsPIC™ 30F
Program Memory Type :
Flash
Seated Height-Max :
1.2 mm
Format :
FIXED-POINT
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
DAC Channels :
No
Bit Size :
16
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
RoHS :
Compliant
Data Converters :
A/D 16x10b
PWM Channels :
yes
Product Status :
Obsolete
Power Supplies :
3/5 V
Base Product Number :
DSPIC30F6015
Height Seated (Max) :
1.2mm
Max Operating Temperature :
85 °C
ECCN Code :
3A991.A.2
RAM Size :
8K x 8
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Core Architecture :
dsPIC
DMA Channels :
No
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Package Shape :
Square
Watchdog Timer :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Qualification Status :
Not Qualified
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
Has ADC :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
RAM (words) :
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
On Chip Program ROM Width :
24
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V~5.5V
RAM (bytes) :
Additional Feature :
OPERATES AT 2.5V MINIMUM SUPPLY @ 7.5 MHZ
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package / Case :
64-TQFP
Number of Terminations :
Speed :
30 MIPs
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
0.5 mm
Temperature Grade :
Industrial
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Core Size :
16-Bit
Width :
10 mm
Data Bus Width :
16b
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Number of Timers/Counters :
5
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Max Frequency :
30MHz
Length :
10mm