DSPIC30F6014T-30I/PF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSPIC30F6014T-30I/PF
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
80-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 144KB FLASH 80TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
On Chip Program ROM Width :
24
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Radiation Hardening :
No
Core Processor :
dsPIC
DMA Channels :
No
Speed :
30 MIPs
RAM (bytes) :
DAC Channels :
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
Data Converters :
A/D 16x12b
Number of I/O Lines :
68
Length :
14mm
Frequency :
30MHz
HTS Code :
Number of Pins :
80
Temperature Grade :
Industrial
Min Supply Voltage :
2.5 V
Program Memory Type :
Flash
Memory Type :
Flash
Number of I/O :
68
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
1.2mm
Terminal Form :
Gull wing
Width :
14 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Series :
dsPIC™ 30F
Number of Timers/Counters :
5
Format :
FIXED-POINT
Number of Terminals :
80
Terminal Position :
QUAD
Qualification Status :
Not Qualified
ROM Programmability :
Oscillator Type :
Internal
RAM Size :
8K x 8
ROM (words) :
Supply Voltage :
5V
ECCN Code :
3A991.A.2
Bit Size :
16
Seated Height-Max :
1.2 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Pitch :
0.65 mm
RAM (words) :
Base Part Number :
DSPIC30F6014
JESD-30 Code :
S-PQFP-G80
Memory Size :
144kB
Package Shape :
Square
Package / Case :
80-TQFP
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Has ADC :
yes
Min Operating Temperature :
-40 °C
Max Frequency :
30 MHz
Power Supplies :
3/5 V
Product Status :
Obsolete
RoHS :
Compliant
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.5V MINIMUM SUPPLY AT 7.5 MHZ
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Supplier Device Package :
80-TQFP (14x14)
Published :
Surface Mount :
yes
Microchip Technology Inc
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V~5.5V
Reach Compliance Code :
Compliant
PWM Channels :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Data Bus Width :
16b
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Number of Programmable I/O :
Mounting Type :
Surface Mount
EEPROM Size :
4K x 8
Program Memory Size :
144KB 48K x 24
Data Converter :
A/D 16x12b
Core Size :
16-Bit
Base Product Number :
DSPIC30F6014
Number of Terminations :
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Pin Count :
Max Operating Temperature :
85 °C
Core Architecture :
dsPIC
Max Supply Voltage :
5.5 V