DSPIC30F6010A-30I/PT
Mfr.Part #
DSPIC30F6010A-30I/PT
Package / Case
80-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 144KB FLASH 80TQFP
Microcontrollers
Has ADC :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Seated Height-Max :
1.2 mm
HTS Code :
Data Converter :
A/D 16x10b
Number of PWM Channels :
8
Number of I/Os :
68 I/O
Package :
Tray
Packaging :
Tray
Program Memory Size :
144KB 48K x 24
Base Part Number :
DSPIC30F6010A
REACH SVHC :
No SVHC
Oscillator Type :
Internal
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Form :
Gull wing
DMA Channels :
Number of Timers/Counters :
5
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package / Case :
80-TQFP
Number of A/D Converters :
1
Interface Type :
CAN/I2C/SPI/UART
Pin Count :
80
JESD-30 Code :
S-PQFP-G80
ROM (words) :
Nominal Supply Current :
84mA
Surface Mount :
RAM (bytes) :
Package Shape :
Square
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Data Converters :
A/D 16x10b
Frequency :
30MHz
Supplier Device Package :
80-TQFP (12x12)
Termination :
RAM Size :
8K x 8
Length :
9.9822mm
Number of Pins :
80
ROM Programmability :
Flash
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS :
Details
Terminal Pitch :
0.5 mm
Reach Compliance Code :
Active
Number of ADC Channels :
16
Width :
10.0076mm
Watchdog Timer :
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
Address Bus Width :
16b
ECCN Code :
3A991.A.2
Memory Size :
144kB
Base Product Number :
DSPIC30F6010
Power Supplies :
3/5 V
Series :
dsPIC™ 30F
Number of Terminals :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V~5.5V
EEPROM Size :
4K x 8
Product :
DSCs
Density :
1.1 Mb
Number of SPI Channels :
2
Number of I/O Lines :
68
Height :
1.0414mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Published :
Temperature Grade :
Industrial
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.5V MINIMUM SUPPLY AT 10 MHZ
Brand :
Radiation Hardening :
Supply Voltage :
5V
Mount :
Number of Cores :
1 Core
Speed :
30 MIPs
Operating Supply Voltage :
2.5 V to 5.5 V