DSPIC30F5015-20I/PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSPIC30F5015-20I/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
64-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 66KB FLASH 64TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Base Product Number :
DSPIC30F5015
Core Processor :
dsPIC
EEPROM Size :
1K x 8
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V~5.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Min Supply Voltage :
2.5 V
Min Operating Temperature :
-40 °C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Frequency :
20MHz
Max Operating Temperature :
85 °C
Series :
dsPIC™ 30F
PWM Channels :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Terminal Position :
QUAD
Core Architecture :
dsPIC
Supply Voltage :
5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Memory Type :
Flash
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Lead Free :
Lead Free
Number of Programmable I/O :
52
Data Bus Width :
16b
Max Frequency :
20 MHz
RAM Size :
2K x 8
Length :
10mm
Program Memory Size :
66KB 22K x 24
Has ADC :
yes
Pin Count :
64
Data Converter :
A/D 16x10b
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Package / Case :
64-TQFP
Radiation Hardening :
No
Published :
Core Size :
16-Bit
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Terminal Form :
Gull wing
Watchdog Timer :
Memory Size :
66kB
ECCN Code :
3A991.A.2
Package :
Tray
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Data Converters :
A/D 16x10b
Number of Terminations :
64
Base Part Number :
DSPIC30F5015
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
1.2mm
Number of Pins :
Product Status :
Obsolete
Packaging :
Tray
Bit Size :
16
DMA Channels :
No
Number of I/O :
52
Program Memory Type :
Flash
Speed :
20 MIPS
Max Supply Voltage :
5.5 V
Pbfree Code :
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
Oscillator Type :
Internal
RoHS :
Compliant
DAC Channels :
Number of Timers/Counters :
5
Microchip Technology DSPIC30F5015-20I/PT
Microcontrollers Microchip Technology DSPIC30F5015-20I/PT Overview
DSPIC30F5015-20I/PT Features
The DSPIC30F5015-20I/PT boasts several features that make it stand out as a microcontroller of choice for demanding applications. These features include an enhanced Flash program memory of 66KB, extensive digital signal processing capabilities, and a dual partition flash with live update support, allowing for uninterrupted operation during firmware upgrades. With 30 MIPS performance at 40 MHz, high-speed PWM modules, and a robust set of communication interfaces such as UART, SPI, and CAN, this microcontroller is built to handle complex algorithms and multitasking environments efficiently.