DSPIC30F5011T-20E/PT
Mfr.Part #
DSPIC30F5011T-20E/PT
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 66KB FLASH 64TQFP
Microcontrollers
ROM Programmability :
1K x 8
RAM (bytes) :
Matte Tin (Sn)
Brand :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Contact Plating :
Tin
Power Supplies :
3/5 V
HTS Code :
Surface Mount :
yes
Product :
DSCs
Base Product Number :
DSPIC30F5011
Peripherals :
AC'97, Brown-out Detect/Reset, I2S, LVD, POR, PWM, WDT
Oscillator Type :
Internal
Number of I/O Lines :
52
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V~5.5V
Number of I/Os :
52 I/O
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Base Part Number :
DSPIC30F5011
Length :
10mm
Data Bus Width :
16b
Data Converters :
A/D 16x12b
RoHS :
Details
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of I/O :
52
Terminal Form :
Gull wing
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Interface Type :
CAN/I2C/SPI/UART
Seated Height-Max :
1.2 mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Qualification Status :
Not Qualified
ROM (words) :
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 3V MINIMUM SUPPLY AT 10 MHZ
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/UART
RAM Size :
4K x 8
Program Memory Type :
Flash
Tradename :
dsPIC
Pin Count :
64
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Data Converter :
A/D 16x12b
Microchip
PWM Channels :
Series :
dsPIC™ 30F
Reach Compliance Code :
Compliant
Package Shape :
Square
JESD-609 Code :
e3
Mounting Style :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
Number of Timers/Counters :
5
Number of Pins :
64
Screening Level :
AEC-Q100
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
On Chip Program ROM Width :
24
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
Frequency :
20MHz
Program Memory Size :
66KB 22K x 24
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
Terminal Pitch :
0.5 mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Width :
10 mm
Temperature Grade :
Automotive
Terminal Position :
QUAD
Core Processor :
dsPIC
Height :
1 mm
Memory Size :
96kB
Product Status :
Active
Number of Terminals :
Package / Case :
64-TQFP
ECCN Code :
3A991.A.2
Height Seated (Max) :
1.2mm
Supply Voltage :
5V