DSPIC30F4011-30I/PT
Mfr.Part #
DSPIC30F4011-30I/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 44TQFP
Number of Timers/Counters :
5
Pin Count :
44
PWM Channels :
6
Number of Timers :
5
Number of I/O Lines :
30
Width :
10mm
Core Processor :
dsPIC
Max Frequency :
30 MHz
Density :
384 kB
Number of I2C Channels :
1
Series :
dsPIC™ 30F
Speed :
30 MIPs
Power Supplies :
3/5 V
Package Type :
TQFP
JESD-609 Code :
e3
Memory Type :
Interface Type :
CAN/I2C/SPI/UART
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Number of Pins :
44
Min Operating Temperature :
-40 °C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V~5.5V
Operating Supply Voltage :
2.5 V to 5.5 V
Number of I/Os :
30
Data Converters :
A/D 9x10b
ROM (words) :
Base Part Number :
DSPIC30F4011
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Lead Free :
Lead Free
RAM (bytes) :
Core Architecture :
dsPIC
Package Shape :
Square
Number of ADC Channels :
9
Watchdog Timer :
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/UART
Packaging :
Tray
Number of Ethernet Channels :
Instruction Set Architecture :
RISC
Number of PWM Channels :
6
Number of Programmable I/O :
Device Million Instructions per Second :
30MIPS
JESD-30 Code :
S-PQFP-G44
Number of Bits :
16
Base Product Number :
DSPIC30F4011
Min Supply Voltage :
2.5 V
Mount :
ROM Programmability :
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
Microchip
Max Operating Temperature :
85 °C
Dimensions :
10 x 10 x 1.05mm
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
ECCN Code :
3A991.A.2
Number of UART Channels :
2
RAM (words) :
Number of SPI Channels :
1
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Seated Height-Max :
1.2 mm
Number of Terminations :
Temperature Grade :
Industrial
Frequency :
30MHz
Terminal Pitch :
0.8mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Data Converter :
A/D 9x10b
RAM Size :
2K x 8
RoHS :
Compliant
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Memory Size :
48kB
Number of I/O :
EEPROM Size :
1K x 8
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Schedule B :
Number of Cores :
1 Core
Qualification Status :
Not Qualified
Max Supply Voltage :
5.5 V
Height :
1.05mm
Package / Case :
44-TQFP
Number of A/D Converters :
Program Memory Size :
48KB 16K x 24
Supply Voltage :
5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminals :
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
10mm
Typical Operating Supply Voltage :
2.5 to 5.5 V
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.5V MINIMUM SUPPLY AT 10 MHZ