DSPIC30F3014T-20E/ML
Mfr.Part #
DSPIC30F3014T-20E/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 44QFN
Microcontrollers
Min Supply Voltage :
3 V
Data Converters :
A/D 13x12b
Terminal Pitch :
0.65mm
FIXED-POINT
Height Seated (Max) :
1mm
Number of Pins :
44
Supply Voltage :
5V
Watchdog Timer :
yes
Program Memory Size :
24KB 8K x 24
Core Architecture :
dsPIC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Supply Voltage :
5.5 V
RAM Size :
2K x 8
Frequency :
20MHz
Data Converter :
A/D 13x12b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V~5.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125 °C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
44
ROM (words) :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Base Product Number :
DSPIC30F3014
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of Terminations :
Number of I/O :
30
Number of Programmable I/O :
30
Number of Timers/Counters :
3
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-40 °C
Memory Size :
24KB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
Base Part Number :
DSPIC30F3014
Max Frequency :
20 MHz
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
RAM (words) :
Memory Type :
Flash
Series :
dsPIC™ 30F
Terminal Position :
QUAD
Package :
Tape and Reel (TR)
Length :
8mm