DSPIC30F3013-20E/SP
Mfr.Part #
DSPIC30F3013-20E/SP
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 28SPDIP
Microcontrollers
Min Operating Temperature :
-40 °C
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of Timers/Counters :
3
Number of Programmable I/O :
30
Product Status :
Active
Max Operating Temperature :
125 °C
Number of Terminations :
28
Seated Height-Max :
4.06 mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Product :
DSCs
Mounting Style :
Through Hole
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Base Part Number :
DSPIC30F3013
PWM Channels :
yes
Factory Lead Time :
6 Weeks
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Width :
7.493mm
Package Shape :
RECTANGULAR
24
Watchdog Timer :
16
Operating Supply Voltage :
3 V to 5.5 V
I2C, SPI, UART, USART
Number of PWM Channels :
2
Number of SPI Channels :
1
ROM (words) :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Interfaces :
I2C/SPI/UART
JESD-30 Code :
R-PDIP-T28
Series :
dsPIC™ 30F
Data Converters :
A/D 10x12b
RAM Size :
2K x 8
Packaging :
Tube
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Min Supply Voltage :
3 V
RoHS :
Details
Package :
Tube
Supply Voltage :
5V
Frequency :
20MHz
Memory Type :
Compliant
Brand :
Microchip
Mount :
Height :
3.81mm
Core Size :
16-Bit
Max Frequency :
20 MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Interface Type :
I2C/SPI/UART
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
20
Max Supply Voltage :
5.5 V
RAM (bytes) :
Program Memory Type :
Number of UART Channels :
2
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V~5.5V
Terminal Pitch :
2.54 mm
Number of Pins :
28
Length :
35.56mm
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 3V MINIMUM SUPPLY AT 15MHZ
Tradename :
Data Converter :
A/D 10x12b
Core Architecture :
dsPIC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
Number of ADC Channels :
10
Number of I2C Channels :
1
Core Processor :
Pin Count :
Number of I/Os :
30 I/O
Terminal Position :
Dual
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
Published :
Base Product Number :
DSPIC30F3013
Number of Terminals :
Introducing Microcontrollers Microchip Technology DSPIC30F3013-20E/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:28, Base Part Number:DSPIC30F3013, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Pins:28, Mounting Type:Through Hole, DSPIC30F3013-20E/SP pinout, DSPIC30F3013-20E/SP datasheet PDF, DSPIC30F3013-20E/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology DSPIC30F3013-20E/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology DSPIC30F3013-20E/SP
Microcontrollers Microchip Technology DSPIC30F3013-20E/SP Overview
DSPIC30F3013-20E/SP Features
The DSPIC30F3013-20E/SP is equipped with numerous features that boost its effectiveness and ease of use in complex digital environments. Key attributes include 24KB of flash memory, a rich set of peripheral interfaces such as SPI and I2C, and an enhanced capture/compare/PWM module which makes it perfect for precision control systems. Its high-performance architecture allows for up to 30 MIPS of processing power at 20 MHz, ensuring rapid execution of code and efficient handling of signal processing tasks.