DSPIC30F3011-20E/PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSPIC30F3011-20E/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 44TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
RAM Size :
1K x 8
Product Status :
Active
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 3V MINIMUM SUPPLY AT 15 MHZ
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Base Part Number :
DSPIC30F3011
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Series :
dsPIC™ 30F
ROM (words) :
Width :
10 mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Supply Voltage :
5V
Number of Timers/Counters :
5
Oscillator Type :
Internal
Number of Cores :
1 Core
Package Shape :
Square
Interfaces :
I2C/SPI/UART
RoHS :
Details
Height :
1 mm
JESD-609 Code :
e3
Memory Size :
24KB
Bit Size :
16
Product :
DSCs
Length :
10mm
Package :
Tray
Brand :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Grade :
Automotive
Power Supplies :
3/5 V
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Number of Pins :
44
Has ADC :
yes
Data Converters :
A/D 9x10b
Terminal Position :
QUAD
Interface Type :
I2C/SPI/UART
ECCN Code :
3A991.A.2
Number of Terminals :
44
Pbfree Code :
yes
PWM Channels :
ROM Programmability :
Flash
On Chip Program ROM Width :
24
Package / Case :
44-TQFP
Lead Free :
Lead Free
Terminal Form :
Gull wing
HTS Code :
Qualification Status :
Not Qualified
Base Product Number :
DSPIC30F3011
Frequency :
20MHz
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Speed :
20 MIPS
Packaging :
Tray
Data Converter :
A/D 9x10b
Core Processor :
dsPIC
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Format :
FIXED-POINT
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Number of I/O :
30
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Pitch :
0.8mm
Microchip
Pin Count :
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of I/O Lines :
30
JESD-30 Code :
S-PQFP-G44
DMA Channels :
No
Surface Mount :
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
Factory Lead Time :
6 Weeks
Tradename :
dsPIC
RAM (words) :
512
Core Size :
16-Bit
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Operating Supply Voltage :
3 V to 5.5 V
Program Memory Type :
Flash
DAC Channels :
Height Seated (Max) :
1.2mm
Mounting Type :
Published :
Seated Height-Max :
1.2 mm
Number of Terminations :
Program Memory Size :
24KB 8K x 24
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
RAM (bytes) :
EEPROM Size :
1K x 8
Data Bus Width :
16b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V~5.5V