DSPIC30F3010T-20E/ML
Mfr.Part #
DSPIC30F3010T-20E/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 44QFN
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
44
JESD-30 Code :
S-PQCC-N44
Number of Terminations :
44
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Width :
8 mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Seated Height-Max :
1 mm
Supply Voltage :
5V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V~5.5V
Terminal Position :
QUAD
Package Shape :
Square
Data Converters :
A/D 6x10b
Terminal Pitch :
0.65 mm
Data Converter :
A/D 6x10b
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
1mm
Series :
dsPIC™ 30F
Base Product Number :
DSPIC30F3010
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Product Status :
Obsolete
Frequency :
20MHz
Number of Timers/Counters :
5
Terminal Form :
NO LEAD
Length :
8mm
Base Part Number :
DSPIC30F3010
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RAM (words) :
512
Lead Free
Microchip Technology Inc
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 3V MINIMUM SUPPLY AT 15 MHZ