DSPIC30F3010-20E/SP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSPIC30F3010-20E/SP
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 28SPDIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
RAM (words) :
512
ECCN Code :
3A991.A.2
Number of Pins :
28
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Reach Compliance Code :
Compliant
Package Shape :
RECTANGULAR
JESD-30 Code :
R-PDIP-T28
Base Product Number :
DSPIC30F3010
Tradename :
dsPIC
Number of Terminals :
28
Mounting Type :
Through Hole
Microchip
Package :
Tube
Number of Cores :
1 Core
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ROM (words) :
Temperature Grade :
Automotive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
dsPIC™ 30F
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
EEPROM Size :
1K x 8
Program Memory Size :
24KB 8K x 24
Interface Type :
I2C/SPI/UART
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
On Chip Program ROM Width :
24
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Data Converters :
A/D 6x10b
Core Size :
16-Bit
Has ADC :
yes
RAM (bytes) :
DMA Channels :
No
Width :
7.24 mm
Mounting Style :
Height Seated (Max) :
4.06mm
Height :
3.3 mm
Brand :
Oscillator Type :
Internal
Number of Timers/Counters :
5
ROM Programmability :
Flash
PWM Channels :
yes
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
HTS Code :
Frequency :
20MHz
Length :
34.67mm
Format :
FIXED-POINT
Number of Terminations :
Mount :
JESD-609 Code :
e3
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Terminal Position :
Dual
Pbfree Code :
Radiation Hardening :
No
Terminal Pitch :
2.54 mm
RAM Size :
1K x 8
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Bit Size :
16
Supply Voltage :
5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Data Bus Width :
16b
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Packaging :
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V~5.5V
Memory Size :
24KB
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Product :
DSCs
DAC Channels :
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Lead Free :
Lead Free
Core Processor :
dsPIC
Published :
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 3V MINIMUM SUPPLY AT 15 MHZ
Data Converter :
A/D 6x10b
Number of I/O Lines :
20
RoHS :
Details
Qualification Status :
Not Qualified
Program Memory Type :
Flash
Factory Lead Time :
6 Weeks
Operating Supply Voltage :
3 V to 5.5 V
Seated Height-Max :
4.06 mm
Base Part Number :
DSPIC30F3010
Speed :
20 MIPS
Pin Count :
Number of I/O :
20
Power Supplies :
3/5 V
Product Status :
Active
Surface Mount :
Introducing Microcontrollers Microchip Technology DSPIC30F3010-20E/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:28, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:28, Base Part Number:DSPIC30F3010, DSPIC30F3010-20E/SP pinout, DSPIC30F3010-20E/SP datasheet PDF, DSPIC30F3010-20E/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology DSPIC30F3010-20E/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.