DSEP30-06BR
Mfr.Part #
DSEP30-06BR
Package / Case
ISOPLUS247™
Description
DIODE GP 600V 30A ISOPLUS247
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Reverse Recovery Time (trr) :
30ns
Length :
16.13 mm
Mounting Style :
Through Hole
Packaging :
Tube
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Base Part Number :
DSEP30-06
Max Surge Current :
250A
Series :
HiPerFRED™
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
600 V
Non-rep Pk Forward Current-Max :
250 A
Supplier Device Package :
ISOPLUS247™
Max Operating Temperature :
175°C
Additional Feature :
SNUBBER DIODE, FREE WHEELING DIODE
Type :
Fast Recovery Rectifiers
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Lead Free :
Lead Free
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JESD-609 Code :
e1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
Terminal Position :
Single
Factory Lead Time :
28 Weeks
Forward Voltage :
2.51V
Reverse Recovery Time :
30 ns
Product Type :
Rectifiers
Product Category :
Rectifiers
Mounting Type :
Forward Current :
30A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
250μA @ 600V
Isolated
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
250A
RECTANGULAR
IXYS
Output Current-Max :
30 A
Capacitance @ Vr, F :
Application :
HYPERFAST SOFT RECOVERY
Configuration :
Single
RoHS :
Details
Diode Type :
Standard
Height :
21.34 mm
Average Rectified Current :
30A
Brand :
IXYS
Reverse Voltage :
600V
Min Operating Temperature :
-55°C
Current - Average Rectified (Io) :
30A
Package / Case :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.51V @ 30A
Package :
Tube
Peak Non-Repetitive Surge Current :
250A
Peak Reverse Current :
Base Product Number :
DSEP30
Vf - Forward Voltage :
1.56 V
Number of Elements :
1
Element Configuration :
Number of Pins :
3
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Product :
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Width :
5.21 mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Recovery Time :
JESD-30 Code :
R-PSIP-T2
Pin Count :
Product Status :
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600V
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Diode Element Material :
SILICON
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Reverse Recovery Time-Max :
0.03 μs
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Datasheets
DSEP30-06BR
Littelfuse DSEP30-06BR
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 2.51V @ 30A -55°C~175°C 250μA @ 600V 2-Termination Tube ISOPLUS247™ Through Hole
DSEP30-06BR Overview
An acceptable reverse voltage would be 600V.As a result, this device has a rectified current of 30A volts on average.Phase diode rectifier is permissible for forward current to reach 30A.There is no maximum value for 250A surge current.Using the output current as an example, 30 A is the maximum value.Based on the data charts in the datasheets, the peak reverse is 250μA.
DSEP30-06BR Features
an average rectified current of 30A volts
30 A is the maximum value
the peak reverse is 250μA
DSEP30-06BR Applications
There are a lot of IXYS
DSEP30-06BR applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB