DS5001FP-16N+
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DS5001FP-16N+
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
80-BQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT EXTRNL NVSRAM 80QFP
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Microcontrollers
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
Width :
14mm
Pin Count :
80
PWM Channels :
No
Number of Terminations :
80
Surface Mount :
yes
Core Processor :
8051
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Terminal Form :
Gull wing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Supply Voltage :
5V
DAC Channels :
No
Package / Case :
80-BQFP
Program Memory Size :
External
Terminal Finish :
MATTE TIN
Speed :
16MHz
Length :
20mm
Base Part Number :
DS5001
Height Seated (Max) :
3.4mm
DMA Channels :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Clock Frequency :
16MHz
Connectivity :
EBI/EMI, SIO, UART/USART
Packaging :
Tray
HTS Code :
Core Size :
8-Bit
Peripherals :
Power-Fail Reset, WDT
External Data Bus Width :
8
Has ADC :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pbfree Code :
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
JESD-30 Code :
R-PQFP-G80
Qualification Status :
Not Qualified
Address Bus Width :
16
Bit Size :
8
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Published :
1999
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Lead Free :
Lead Free
Number of I/O :
32
Series :
DS500x
Terminal Position :
QUAD
Terminal Pitch :
0.8mm