DS100KR800SQ/NOPB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DS100KR800SQ/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
54-WFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REDRIVER 8CH 10.3GBPS 54WQFN
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Signal Buffers, Repeaters, Splitters
Signal Conditioning :
Input Equalization, Output De-Emphasis
Number of Pins :
54
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Differential Output :
yes
Base Part Number :
DS100KR800
Capacitance - Input :
10pF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Power Supplies :
2.53.3V
Terminal Form :
NO LEAD
Data Rate (Max) :
10.3Gbps
Width :
5.5mm
Number of Receivers :
8
Input :
CML
Output Characteristics :
Differential
Output Polarity :
Complementary
Driver Number of Bits :
4
Qualification Status :
Not Qualified
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Terminal Position :
QUAD
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Height :
800μm
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
54-WFQFN Exposed Pad
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supply Voltage1-Nom :
2.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Pitch :
0.5mm
Delay Time :
200ps
Voltage - Supply :
2.375V~3.6V
Thickness :
800μm
Length :
10mm
Type :
Buffer, ReDriver
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Functions :
4
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
2.5V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
ECCN Code :
5A991.b
Number of Terminations :
54
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Nominal Supply Current :
208mA