DRB120-48-1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DRB120-48-1
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Description
AC-DC, DIN RAIL, INPUT 115/230VA
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Product Status :
Active
Number of Outputs :
1
Applications :
Industrial, ITE (Commercial)
Voltage - Output 6 :
Voltage - Output 4 :
Voltage - Output 3 :
Power (Watts) :
120W
Product :
Switching Supplies
Voltage - Output 2 :
Input Type :
AC
Size / Dimension :
4.92 L x 4.88 W x 1.38 H (125.0mm x 124.0mm x 35.0mm)
Features :
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Current - Output (Max) :
2.5A
Voltage - Isolation :
3 kV
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Standard Number :
60950-1; 62368-1; UL 508
Voltage - Output 5 :
Product Category :
TDK
Efficiency :
91%
Minimum Load Required :
No
Series :
DRB120 (120W)
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Brand :
TDK-Lambda
Output Power :
120 W
Package :
Box
Voltage - Output 1 :
48V
Approval Agency :
CE, CSA, EN, IEC, UKCA, UL
Input Voltage :
85 V to 264 V