DRB12-60PAE-L018
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DRB12-60PAE-L018
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG 60POS
Stock
177
In Stock :
177
Manufacturer :
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Length :
66.19mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Polarized :
yes
Fastening Type :
Screw Lock
Series :
DRB
Operating Supply Voltage :
250V
Number of Positions :
60
Note :
Contacts Not Included
Published :
2012
Factory Lead Time :
11 Weeks
Height :
52.76mm
Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Rows :
5
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Feature :
Cap (Cover), Reduced Wire Seals, Wire Router
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Termination :
Crimp
Hybrid Connector :
yes
Width :
66.19mm
Contact Type :
Male Pin
Connector Type :
Receptacle
Max Operating Temperature :
125°C
Serviceable :
Datasheets
DRB12-60PAE-L018
TE Connectivity DEUTSCH Connectors DRB12-60PAE-L018
5 Rows Receptacle Bulk Black 60 Positions Free Hanging (In-Line) Male Pin Crimp DRB
DRB12-60PAE-L018 Overview
Packaging is Receptacle.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the DRB Series, it can be found in this category.With its Cap (Cover), Reduced Wire Seals, Wire Router feature, it is more powerful in many ways.The memory's operating supply voltage is 250V.