DR1050-181-R
Mfr.Part #
DR1050-181-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 180UH 1.18A 341MOHM SM
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Depth :
10.3mm
Current - Saturation :
1.08A
Width :
10.287mm
Tolerance :
±30%
Current Rating :
1.18A
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-40°C
Shielding :
Shielded
Max DC Current :
1.08A
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
Nonstandard
Published :
Radiation Hardening :
No
Inductance :
180μH
Composition :
Wirewound
Type :
Wirewound
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Height :
5mm
Size / Dimension :
0.413Lx0.406W 10.50mmx10.30mm
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Length :
10.4902mm
Material - Core :
Ferrite
Weight :
5.000005g
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Test Frequency :
100kHz
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
1.18A
DC Resistance (DCR) :
341mOhm Max
Series :
DR1050
Datasheets
DR1050-181-R
Eaton-Electronics Division DR1050-181-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD