DR10-250-L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DR10-250-L
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN QC RCPT 10-12AWG 0.250
Stock
103
In Stock :
103
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Contact Finish :
Tin
Wire Gauge (Max) :
10 AWG
Weight :
108.862169g
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Insulation :
Non-Insulated
Packaging :
Bulk
Width - Tab :
0.250 6.35mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Type :
Angled - 90°, Flag
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
HTS Code :
Wire Gauge :
10-12 AWG
Width :
7.6mm
Mount :
Free Hanging
Terminal and Terminal Block Type :
PUSH-ON TERMINAL
Length :
15.5mm
Published :
2011
Gender :
FEMALE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Tab Thickness :
0.032 0.81mm