DPF18-250FIMB-L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DPF18-250FIMB-L
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN QC TAB 18-22AWG 0.250 CRIMP
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Gender :
Male
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Red
Length :
23.368mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Radiation Hardening :
No
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Length - Overall :
0.920 23.37mm
Contact Material :
Brass
Factory Lead Time :
4 Weeks
Insulation Diameter :
0.080 ~ 0.133 (2.03mm ~ 3.38mm)
Depth :
11.7mm
Mount :
Free Hanging
Contact Plating :
Nickel
Insulation Material :
Nylon
Terminal and Terminal Block Type :
TAB TERMINAL
Terminal Type :
Standard
ECCN Code :
EAR99
Width :
11.4mm
Insulation :
Fully Insulated
Series :
DiscoGrip™
Tab Thickness :
0.032 0.81mm
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Published :
HTS Code :
Wire Gauge :
18-22 AWG
Width - Tab :
0.250 6.35mm