DPD120050-P6P
Mfr.Part #
DPD120050-P6P
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Product Category :
Mount :
Wall
Output Power :
6W
Applications :
ITE (Commercial)
Cord Length :
72 1.83m
Size / Dimension :
2.36Lx1.99W x 1.61 H 60.0mmx50.5mmx41.0mm
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Connector Type :
PLUG
Region Utilized :
North America
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
6W
Lead Free :
Contains Lead
Input Type :
Fixed Blade
Height :
40.894mm
Polarization :
Positive Center
Voltage - Input :
120VAC
Input Connector :
NEMA 1-15P
Max Output Current :
500mA
Approval Agency :
cULus
Voltage - Output :
12V
Polarity :
Positive
Wall Mount (Class II)
Number of Outputs :
1
Output Current :
500mA