DPD120030-P9N
Mfr.Part #
DPD120030-P9N
Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 12V 3.6W
Product Category :
Mount :
Wall
Voltage - Input :
120VAC
Output Connector :
Barrel Plug, 1.05mm I.D. x 3.8mm O.D. x 9.5mm
Height :
40.894mm
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Form :
Wall Mount (Class II)
Number of Outputs :
1
Input Type :
Fixed Blade
Polarity :
Negative
Input Connector :
NEMA 1-15P
Cord Length :
72 1.83m
Output Power :
3.6W
Max Output Current :
300mA
Output Current :
300mA
Connector Type :
PLUG
Max Power Dissipation :
4W
Polarization :
Negative Center
Size / Dimension :
2.36Lx1.99W x 1.61 H 60.0mmx50.5mmx41.0mm
Applications :
ITE (Commercial)
Voltage - Output :
12V