DPD120020-P13P-SZ
Mfr.Part #
DPD120020-P13P-SZ
Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 12V 2.4W
Product Category :
Mount :
Wall
RoHS Status :
RoHS Compliant
Input Connector :
NEMA 1-15P
Height :
37.084mm
Input Type :
Fixed Blade
Published :
Applications :
ITE (Commercial)
Max Power Dissipation :
2W
Output Current :
200mA
Voltage - Output :
12V
Cord Length :
72 1.83m
Polarity :
Positive
Polarization :
Positive Center
Connector Type :
PLUG
Size / Dimension :
2.15Lx1.67W x 1.46 H 54.6mmx42.5mmx37.0mm
Output Connector :
Barrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 9.5mm
Power (Watts) :
2.4W
Approval Agency :
cULus
Voltage - Input :
120VAC
Max Output Current :
200mA
Output Power :
2W