DP-241-6-24L
Mfr.Part #
DP-241-6-24L
Manufacturer
Signal Transformer
Description
PWR XFMR LAMINATED 30VA CHAS MT
Manufacturer :
Signal Transformer
Termination :
Wire Leads
Voltage - Primary :
115V 230V
Series :
Two-4-One™
Current - Output (Max) :
1.25A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power - Max :
30VA
Height Seated (Max) :
49.80mm
Length :
82.6mm
Termination Style :
Wire Leads
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Center Tap :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Output Current :
1.25A
Width :
44.3mm
Size / Dimension :
82.60mm Lx44.30mm W
Max Power Dissipation :
30W
Weight :
1.1lbs 499g
Voltage - Secondary (Full Load) :
24V
Datasheets
DP-241-6-24L
Signal Transformer DP-241-6-24L
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V