DP-241-4-16
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DP-241-4-16
Manufacturer
Signal Transformer
Description
PWR XFMR LAMINATED 6VA CHAS MT
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Power Transformers
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
60.30mm Lx33.30mm W
Secondary Winding(s) :
Single
Weight :
0.44lb 199.58g
Voltage - Isolation :
2500Vrms
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Secondary (Full Load) :
16V
Max Output Current :
400mA
Center Tap :
yes
ECCN Code :
EAR99
Published :
Width :
31.8mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Output Voltage 1 :
16V
Series :
Two-4-One™
Length :
60.3mm
Output Power :
6W
Height Seated (Max) :
36.20mm
Type :
Laminated Core
Number of Contacts :
5
Mount :
Chassis Mount
Primary Winding(s) :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination :
Solder
Mounting Type :
Chassis Mount
Lead Free :
Lead Free
Height :
49.2mm
Approval Agency :
UL; CSA
Additional Feature :
TWO-4-ONE, HIGH ISOLATION
Max Power Dissipation :
6W
Power - Max :
6VA
Termination Style :
Solder, Quick Connect
Voltage - Primary :
115V 230V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Physical Dimension :
60.3mm X 31.8mm X 34.9mm
Frequency :
60Hz
VA Rating :
6 VA
Datasheets
DP-241-4-16
Signal Transformer DP-241-4-16
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V