DP-241-4-28L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DP-241-4-28L
Manufacturer
Signal Transformer
Description
PWR XFMR LAMINATED 6VA CHAS MT
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Power Transformers
Length :
60.3mm
Voltage - Secondary (Full Load) :
28V
Weight :
0.44lb 199.58g
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Width :
33.3mm
Max Output Current :
200mA
Power - Max :
6VA
Secondary Winding(s) :
Single
Size / Dimension :
60.30mm Lx33.30mm W
Current - Output (Max) :
200mA
Factory Lead Time :
16 Weeks
Center Tap :
yes
Primary Winding(s) :
Dual
Type :
Laminated Core
Termination Style :
Wire Leads
Max Power Dissipation :
6W
Mounting Type :
Chassis Mount
Height Seated (Max) :
36.20mm
Voltage - Primary :
115V 230V
Series :
Two-4-One™
Voltage - Isolation :
2500Vrms
Termination :
Wire Leads
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Chassis Mount
Datasheets
DP-241-4-28L
Signal Transformer DP-241-4-28L
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V