DP-241-5-48L
Mfr.Part #
DP-241-5-48L
Manufacturer
Signal Transformer
Description
PWR XFMR LAMINATED 12VA CHAS MT
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Power Transformers
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height Seated (Max) :
42.80mm
Width :
36.3mm
Power - Max :
12VA
Length :
71.4mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Power Dissipation :
12W
Max Output Current :
250mA
Series :
Two-4-One™
Termination Style :
Wire Leads
Termination :
Wire Leads
Current - Output (Max) :
250mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Primary :
115V 230V
Voltage - Secondary (Full Load) :
48V
Weight :
0.7lb 317.51g
Size / Dimension :
71.40mm Lx36.30mm W
Datasheets
DP-241-5-48L
Signal Transformer DP-241-5-48L
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V