DP-241-5-28L
Mfr.Part #
DP-241-5-28L
Manufacturer
Signal Transformer
Description
PWR XFMR LAMINATED 12VA CHAS MT
Manufacturer :
Signal Transformer
Max Output Current :
420mA
Height Seated (Max) :
42.80mm
Series :
Two-4-One™
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
12W
Size / Dimension :
71.40mm Lx36.30mm W
Primary Winding(s) :
Dual
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Primary :
115V 230V
Current - Output (Max) :
420mA
Width :
36.3mm
Power - Max :
12VA
Length :
71.4mm
Voltage - Secondary (Full Load) :
28V
Termination :
Wire Leads
Termination Style :
Wire Leads
Weight :
0.7lb 317.51g
Datasheets
DP-241-5-28L
Signal Transformer DP-241-5-28L
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V