DMP3004SSS-13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DMP3004SSS-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
MOSFET P-CH 30V 16.2A 8SO T&R 2
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
7693pF @ 15V
Mounting Type :
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Factory Lead Time :
24 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4m Ω @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250μA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
30V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Vgs (Max) :
±20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
16.2A Ta
Power Dissipation-Max :
1.2W Ta