DMM6P68K-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DMM6P68K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.68UF 10% 630VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 250
Voltage - Rated DC :
630V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
26mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Size / Dimension :
1.220Lx0.591W 31.00mmx15.00mm
Mount :
Through Hole
Capacitance :
0.68µF
Package / Case :
Radial
Life (Hours) :
1000 hours
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Dielectric :
PET
REACH SVHC :
Unknown
Lead Diameter :
800 µm
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Published :
Lead Pitch :
27.5mm
Length :
31mm
Width :
15mm
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
1.024 26.00mm
Voltage - Rated AC :
250V