DMM6P22K-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DMM6P22K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 630VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Capacitance :
0.22µF
Length :
26mm
Width :
11mm
Size / Dimension :
1.024Lx0.433W 26.00mmx11.00mm
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
JESD-609 Code :
e3
Published :
Termination :
PC Pins
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 250
Voltage - Rated DC :
630V
HTS Code :
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Pitch :
22.5mm
Series :
DMM
Lead Pitch :
22.5044mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated AC :
250V