DML-24-A-V-T-A-BL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DML-24-A-V-T-A-BL
Manufacturer
Adam Tech
Description
CONN HEADER VERT 24POS 3MM
Stock
250
In Stock :
250
Manufacturer :
Adam Tech
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Length - Post :
0.126 3.20mm
Row Spacing - Mating :
0.118 (3.00mm)
Current Rating (Amps) :
Varies by WireGAuge
Number of Positions :
24
Insulation Height :
0.390 9.91mm
Contact Material :
Brass
Packaging :
Bulk
Series :
DML
Number of Positions Loaded :
All
Style :
Board to Cable/Wire
Termination :
Kinked Pin, Solder
Fastening Type :
Locking Ramp
Contact Shape :
Square
Insulation Material :
Thermoplastic
Number of Rows :
2
Factory Lead Time :
9 Weeks
Insulation Color :
Black
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Tin
Connector Type :
Header
Contact Type :
Male Pin
Pitch - Mating :
0.118 3.00mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Board Lock
Voltage - Rated :
250VAC
Datasheets
DML-24-A-V-T-A-BL
Adam Tech DML-24-A-V-T-A-BL
DML Series 2-Row Header Kinked Pin, Solder Brass Bulk Through Hole Tin Thermoplastic 24-Position Board to Cable/Wire 0.390 9.91mm Height