DME4S68K-F
Mfr.Part #
DME4S68K-F
Description
CAP FILM 0.068UF 10% 400VDC RAD
Stock
49
In Stock :
49
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated AC :
200V
Lead Diameter :
600 µm
Tolerance :
±10%
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage :
400V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.492Lx0.236W 12.50mmx6.00mm
Height :
10.5mm
Depth :
6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Published :
2013
Insulation Resistance :
204mOhm
Lead Pitch :
10mm
Series :
DME
Dissipation Factor :
1 %
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
2
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Capacitance :
0.068μF
Voltage - Rated DC :
400V
Datasheets
DME4S68K-F
Introducing Film Capacitors Cornell Dubilier Electronics DME4S68K-F from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:400V, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Pins:2, DME4S68K-F pinout, DME4S68K-F datasheet PDF, DME4S68K-F amp .Beyond Film Capacitors Cornell Dubilier Electronics DME4S68K-F ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cornell Dubilier Electronics DME4S68K-F
DME FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.492Lx0.236W 12.50mmx6.00mm ±10% 0.068muF 400V