DME4P27K-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DME4P27K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.27UF 10% 400VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Life (Hours) :
1000 hours
Package / Case :
Radial
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.563 14.30mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Size / Dimension :
0.728Lx0.256W 18.50mmx6.50mm
Dielectric :
PET
JESD-609 Code :
e3
Width :
6.5mm
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
20 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Series :
DME
Voltage - Rated DC :
400V
Published :
Terminal Shape :
Wire
Length :
18.5mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
PC Pins
Lead Pitch :
15mm
REACH SVHC :
Unknown
Tolerance :
±10%
Height :
14.3mm
HTS Code :
Voltage - Rated AC :
200V
Lead Diameter :
800 µm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
0.27μF
Size Code :
Packaging :
Bulk
Datasheets
DME4P27K-F
Cornell Dubilier Electronics DME4P27K-F
DME 0.27μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Metallized Through Hole
DME4P27K-F Overview
This electrical device has a 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~125°C are suitable for the device.