DME4P82K-F
Mfr.Part #
DME4P82K-F
Description
CAP FILM 0.82UF 10% 400VDC RAD
Film Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
Voltage - Rated AC :
200V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Diameter :
800 µm
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
1.024Lx0.315W 26.00mmx8.00mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
400V
Package / Case :
Radial
Mount :
Through Hole
REACH SVHC :
Unknown
Height :
17.5mm
Published :
Lead Pitch :
22.5mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Bulk
Factory Lead Time :
20 Weeks
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
Depth :
8mm
Capacitance :
0.82µF
Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
DME4P82K-F
Cornell Dubilier Electronics DME4P82K-F
DME 0.82μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Metallized Through Hole
DME4P82K-F Overview
A 0.886 22.50mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~125°C, the device can be operated.