DL1-156PW4A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DL1-156PW4A
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG 156POS PNL MNT
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Specialized
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Features :
Actuating Camshaft, Zero Insertion Force (ZIF)
Connector Usage :
Packaging :
Bulk
Contact Finish :
Gold
Product Category :
Rack and Panel Connectors
Package :
Bulk
Insulation Material :
Plastic
Series :
DL
Filter Feature :
No
Subcategory :
Backplane Connectors
Color :
Black
Published :
2015
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Contact Layout, Typical :
Product Type :
Rack and Panel Connectors
Number of Positions :
156
Contact Gender :
Male
Base Product Number :
DL1
Product Status :
Active
Shell Material :
Plastic
Mixed Contacts :
No
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insertion Force-Max :
ZIF N
Voltage Rating :
Number of Positions Loaded :
All
Total Number of Contacts :
156
Number of Columns :
Number of Rows :
6
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Feature :
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Reach Compliance Code :
Compliant
Connector Style :
Brand :
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating :
Additional Feature :
POLARIZED
UL Flammability Code :
94V-1
Connector Type :
Plug, Hermaphroditic Contacts
MIL Conformance :
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Pitch :
0.100 2.54mm
Current Rating (Amps) :
Termination :
Wire Wrap
Empty Shell :
Datasheets
DL1-156PW4A
ITT Cannon DL1-156PW4A
DL Series Plug, Hermaphroditic Contacts Wire Wrap Gold Black 50.0μin 1.27μm 156 Positions Pitch: 0.100 2.54mm -55°C~105°C Bulk Panel Mount