DGS15-018CS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DGS15-018CS
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 180V 24A TO252AA
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Terminal Form :
Gull wing
Number of Terminations :
2
Max Reverse Voltage (DC) :
180V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Supplier Device Package :
TO-252AA
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
IXYS Corporation
Number of Elements :
1
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
180 V
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Recovery Time :
23 ns
Qualification Status :
Not Qualified
Surface Mount :
yes
Reverse Recovery Time (trr) :
23ns
Current - Average Rectified (Io) :
24A
Base Product Number :
DGS15
Element Configuration :
Single
Max Surge Current :
80A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
4
Configuration :
Single
Case Connection :
CATHODE
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 7.5A
Non-rep Pk Forward Current-Max :
80 A
Series :
Package / Case :
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Diode Element Material :
GALLIUM ARSENIDE
Mounting Type :
Surface Mount
Technology :
Schottky
Reverse Recovery Time :
Product Status :
Obsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Mount :
Output Current-Max :
24 A
Package Shape :
RECTANGULAR
Diode Type :
Schottky
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time-Max :
0.023 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr :
250μA @ 180V
Max Operating Temperature :
175°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance @ Vr, F :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Reach Compliance Code :
not_compliant
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
180V
Number of Terminals :
2
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Average Rectified Current :
24A
Terminal Position :
Max Reverse Leakage Current :
250μA
JEDEC-95 Code :
TO-252AA
Number of Phases :
1
Package :
Tape and Reel (TR)
Application :
EFFICIENCY
Datasheets
DGS15-018CS
Littelfuse DGS15-018CS
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.5V @ 7.5A -55°C~175°C 250μA @ 180V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
DGS15-018CS Overview
A maximum reverse leakage current of 250μA volts is produced by this device.This device has an average rectified current of 24A volts.Surge currents can be used up to 80A.The maximum output current is 24 A.
DGS15-018CS Features
a maximal reverse leakage current of 250μA volts
an average rectified current of 24A volts
24 A is the maximum value
DGS15-018CS Applications
There are a lot of IXYS
DGS15-018CS applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB