DGS10-030A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DGS10-030A
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-2
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 300V 11A TO220AC
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Diode Element Material :
GALLIUM ARSENIDE
Non-rep Pk Forward Current-Max :
20 A
Series :
Current - Average Rectified (Io) :
11A
Additional Feature :
HIGH SWITCHING SPEED
Packaging :
Tube
Number of Elements :
1
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Reverse Leakage Current :
1.3mA
Package :
Tube
Element Configuration :
Single
Number of Terminals :
2
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
300 V
Package / Case :
TO-220-2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
300V
Surface Mount :
No
Diode Type :
Schottky
Technology :
Schottky
Number of Terminations :
2
IXYS Corporation
Package Shape :
RECTANGULAR
Mounting Type :
Through Hole
Application :
GENERAL PURPOSE
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Mount :
JEDEC-95 Code :
TO-220AC
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Phases :
1
Reach Compliance Code :
Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
R-PSFM-T2
Capacitance @ Vr, F :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2V @ 5A
Terminal Position :
Single
Base Product Number :
DGS10
Average Rectified Current :
11A
HTS Code :
Configuration :
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Published :
Supplier Device Package :
TO-220AC
Max Surge Current :
20A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Output Current-Max :
11 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1.3mA @ 300V
Product Status :
Obsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
175°C
Pin Count :
3
Max Reverse Voltage (DC) :
300V
Case Connection :
CATHODE
Datasheets
DGS10-030A
Littelfuse DGS10-030A
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 2V @ 5A -55°C~175°C 1.3mA @ 300V 2-Termination Tube TO-220-2 Through Hole
DGS10-030A Overview
This device produces a maximal reverse leakage current of 1.3mA volts.There is an average rectified current of 11A volts for this device.20A is the maximum value of surge current that can be used.In terms of output current, 11 A is the maximum value.
DGS10-030A Features
a maximal reverse leakage current of 1.3mA volts
an average rectified current of 11A volts
11 A is the maximum value
DGS10-030A Applications
There are a lot of IXYS
DGS10-030A applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB